news-image

Ieturam zaļo kursu: tirdzniecības centrs “Spice” nodibina sadarbību ar “AJ Power Recycling”

Attīstot ilgtspējas kultūru, tirdzniecības centrs “Spice” nodibinājis sadarbību ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “AJ Power Recycling”, kuras ietvaros pie tirdzniecības centra “Spice” tiks izvietoti pirmie uzņēmuma tekstila šķirošanas konteineri Rīgā. Specializētajos konteineros iedzīvotāji aicināti nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, nevis nonākšanu kopējos atkritumos.

Latvijas tirgū ik gadu nonāk aptuveni 24 000 tonnas jaunu tekstilizstrādājumu, turklāt to ražošanā var tikt izmantotas teju 1900 dažādas ķīmiskas vielas, un daļai no tām piemīt arī negatīva ietekme uz vidi. Tieši tādēļ arī tekstilam, tāpat kā plastmasai, stiklam un citiem šķirojamajiem atkritumiem, ir nepieciešama atbilstoša apsaimniekošana.

Atsaucoties uz pašmāju vides aizsardzības biedrības “European Environment Mission” veiktā pētījuma datiem, gada laikā nešķirotajos sadzīves atkritumos kopumā nonāk vairāk nekā 26,7 tūkstoši tonnu tekstila atkritumu, kas pēc tam nonāk poligonos. Lielu daļu tekstilizstrādājumu atkritumu veido tieši mājsaimniecību vajadzībām iegādātie tekstilizstrādājumi. Latvijā ievestais tekstilizstrādājumu daudzums būtiski – pat 46 reizes – pārsniedz Latvijā savākto atkritumu daudzumu.

“Ar šo projektu mēs gribam vērst sabiedrības uzmanību uz iespējām ikvienam no mums kā modes industrijas patērētājiem būt ilgtspējīgiem. Ne tikai atbildīgi un apzināti izvēloties, ko pērkam, bet arī atbildīgi atbrīvoties no tā, ko vairs nelietojam. Lietošanai nevajadzīgais apģērbs un apavi var būt noderīgi kādam citam – vai nu labdarībā vai citādi atkārtotā lietošanā. Šie tekstilizstrādājumi, ja vairs nav lietojami, var būt noderīgi kā materiāli jaunas izejvielas ražošanā, vai visbeidzot kā izejviela  enerģijas ieguvei. Ceram, ka, novietojot specializētos konteinerus iedzīvotājiem ērtā un parocīgā vietā, visiem kopā mums izdosies attīstīt tekstila šķirošanas kultūru,” stāsta "AJ Power Recycling" vadītāja Solveiga Grīsle.

Tekstila konteineros nodotie izstrādājumi tiks pāršķiroti. Tekstila materiāli, kas ir labā stāvoklī, tiek novirzīti atkārtotai lietošanai pasaules attīstības valstīs, vēl daļa kvalitatīvo apģērbu un apavu tiks ziedoti organizācijām, bet daļai tekstila tiek meklēta otra dzīve pārstrādē, piemēram, materiālus var izmantot enerģijas iegūšanai.

“Tirdzniecības centrs “Spice” iestājas par jēgpilnām, ilgtspējīgām un uz klientu vajadzībām vērstām sadarbībām. Laikā, kad tirdzniecības centrs “Spice” piedzīvo iespaidīgas pārmaiņas, īpašu uzmanību vēršam ilgtspējas projektu attīstībai. Mēs ticam, ka līdz ar šo tekstila šķirošanas konteineru uzstādīšanu, speram soli pretim zaļākai nākotnei un aicinām arī citus uzņēmumus uzdot sev jautājumu, kā varam kļūt apkārtējai videi un iedzīvotājiem draudzīgāki?“ stāsta tirdzniecības centru “Spice” un “Spice Home” vadītāja Iveta Priedīte.


Lai nodotie apavi, apģērbi būtu derīgi atkārtotā apritē, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi nav bijuši saskarē ar ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām un sadzīves ķīmiju, kā arī nav sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma. Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas. Tomēr būtiski piebilst, ka šajos konteineros iespējams nodot arī mājas tekstilu, somas un jostas.

Padarot tekstilizstrādājumu šķirošanu pieejamāku, vēlamies patērētājus motivēt mainīt savus paradumus un rīkoties ilgtspējīgāk. Ar šiem risinājumiem aicinām radīt pēc iespējas mazāk atkritumu un mudināt aizdomāties, ka nopirktais apģērbs vai apavi pēc izmantošanas beigām radīs atkritumus, bet ietekme uz vidi rodas jau to ražošanas procesā, piemēram, piesārņojot ūdeni, izmantojot ķīmiskās krāsas utt.

Tekstila šķirošanas konteineru apsaimniekošanu nodrošina “AJ Power Recycling” sadarbības partneris SIA “3R”.